Новости
Контроль і пряник: як компанія Томаша Фіали фінансує громадські організації
Розбудова власної медіаімперії, яка нещодавно поповнилася виданням "Українська правда", - не єдина сфера діяльності гендиректора Dragon Capital Томаша Фіали. Окрему нішу в ній займають відносини з громадськими організаціями.
Пятница, 28 мая 2021, 20:34

Про це йдеться в матеріалі #Букв “Медіаімперія Томаша Фіали”.

Так, група компаній Dragon Capital Фіали в грудні кожного року звітує в пресрелізах про доволі щедре фінансування “проєктів економічного і соціального розвитку України”.

Йдеться про різноманітні проєкти антикорупційного, реформаторського та медійного спрямування.

Зокрема, в компанії згадують такі громадські організації, як: Центр економічної стратегії, VoxUkraine та її проєкт VoxCheck, Центр протидії корупції, Transparency International, проєкт “Нові Лідери” тощо.

Щороку Dragon Capital звітує про десятки мільйонів гривень, які виділяє цим та іншим організаціям. Проте в такому разі йдеться не про фантастичну щедрість, а про цікаві взаємозв’язки.

Наприклад, членом редколегії ГО “Вокс Україна” та її наглядової ради є Олена Білан, яка водночас є й головним економістом Dragon Capital (працює в компанії з 2006 року).

А в ГО “Центр економічної стратегії” співзасновником є сам Томаш Фіала. Він же заодно є і членом наглядової ради “ЦЕС” (а саме її головою). До складу наглядової ради також входить уже згадана Олена Білан.

У ГО “Тренсперенсі Інтернешнл Україна” Фіала вказаний просто як “член команди”. Проте на сайті Київської школи економіки можна знайти згадки про те, що Фіала був обраний членом правління Transparensy International Україна у жовтні 2016 року та переобраний у 2018-му на два роки. Те ж саме вказано в дописі на сторінці ТІ Україна у Facebook.

#Букви надіслали запити до низки громадських організацій стосовно їх фінансування компанією Фіали. В ГО “Центр економічної стратегії” підтвердили, що отримували таке фінансування, й вказали, що всі дані опубліковані на їхньому офіційному сайті. Так, у 2020 році “ЦЕС” отримав від Томаша Фіали та компаній групи Dragon Capital “благодійних внесків” на суму в понад 4 млн 799 тис. грн.

Відповідь від інших організацій наразі не надійшла.

У переліку тих, кому надає фінансування Dragon Capital, є і Київська школа економіки, яка не є громадською організацією і президентом якої є Тимофій Милованов (колишній міністр економіки, а нині радник голови Офісу президента України).

Милованов відомий низкою неоднозначних висловлювань. З останнього – він нещодавно назвав Юлію Тимошенко “бабусею корупції”, а також викликав журналіста Юрія Бутусова “на інтелектуальну дуель” після звинувачень у корупції.

До слова, у жовтні 2020 року Томаш Фіала увійшов до складу ради директорів Київської школи економіки.

Не можна не згадати і Європейську бізнес асоціацію, президентом якої є Фіала. Президентом ЄБА він є з 2010 року, за винятком невеликої перерви у 2015-2016 роках, яка збіглася в часі зі скандалом навколо набуття Фіалою права власності на горище в центрі Києва.

Тоді юрист Владислав Дулапчій писав, що Фіала незаконно привласнив частину комунальної власності в будинку, в якому проживав (йдеться про незаконне приєднання горища). А рішення про визнання права власності на горище за Фіалою виніс скандально відомий суддя Сергій Вовк.

  • У середу, 26 травня, інтернет-видання “Українська правда” повідомило про нового власника. Ним став Томаш Фіала. #Букви нагадували, якими ще ЗМІ володіє генеральний директор інвестиційної компанії Dragon Capital.
  • У 2015 році юрист Владислав Дулапчій випадково виявив махінації з нерухомістю, у яких фігурували новий власник “Української правди”, президент Європейської бізнес-асоціації Томаш Фіала, а також одіозний суддя Сергій Вовк. За інформацією правозахисника, Фіала незаконно привласнив частину комунальної власності в будинку, в якому проживає. Йдеться про незаконне приєднання горища, в якому допоміг суддя Вовк. Детальніше про це – у матеріалі.
  • Крім того, в 2015 році дружина Томаша Фіали Наталія опинилася у центрі скандалу через порушення правил дорожнього руху. Тоді вона припаркувала свій Porsche Cayenne на трамвайній колії, внаслідок чого рух трамваїв паралізувало на три години. Трамвайне депо звернулося до Печерського суду Києва з позовом про компенсацію матеріальних збитків завданих припиненням пасажиропотоку і блокуванням трамвайних колій автомобілем Наталії Фіали. Депо вимагало відшкодування 6 тисяч гривень. Однак Фіала судовий розгляд саботувала. До того ж вона відмовлялася оплачувати штраф.
Теги: громадські організації, Dragon Capital, громадські організації, Томаш Фіала, финансирование

Межа у YouTube

Подписаться