Новости
Справа Джорджа Флойда: суд присяжних визнав офіцера Дерека Шовіна винним за всіма пунктами
Суд присяжних у справі про смерть темношкірого американця Джорджа Флойда визнав винним за всіма трьома пунктами ексофіцера Дерека Шовіна. Йому загрожує покарання у вигляді позбавлення волі до 40 років.
Среда, 21 апреля 2021, 01:43

Про це повідомляє американський телеканал CNN.

Рішення присяжних Шовін сприйняв без емоцій.

Присяжні мали визнати Шовіна винним чи невинним за всіма трьома чи за одним  з трьох звинувачень:

  • вбивство другого ступеня – найсерйозніше звинувачення. Прокуратурі потрібно довести, що Шовін напав на Флойда. Пункт передбачає до 40 років ув’язнення.
  • вбивство третього ступеня. Присяжні повинні переконатися, що Шовін проявив безрозсудну зневагу до людського життя. Максимальний термін позбавлення волі – 25 років.
  • ненавмисне вбивство другого ступеня. Прокуратура спробує продемонструвати, що пан Шовін пішов на “необгрунтований ризик”, коли утримував Флойда, піддаючи його ризику смерті. Передбачено позбавлення волі строком до 10 років.

Міру покарання визначить суддя. Приблизно через 8 тижнів Шовін почує вирок. За однією зі статей йому загрожує до 40 років позбавлення волі.

Із зали суду Шовіна вивели в наручниках. До цього моменту він був вільний, оскільки за нього внесли заставу. Однак після рішення присяжних чекатиме на вирок судді у в’язниці.

Адвокат сім’ї Флойда Бен Крамп назвав таке рішення присяжних “поворотним моментом в історії”.

Що потрібно знати про суд над Дереком Шовіном

Суд над ексофіцером розпочався після того, як у травні минулого року внаслідок його дій, як поліціянта, на очах у перехожих помер 48-річний афроамериканець Джордж Флойд. Шовін притиснув його шию коліном до землі та тримав у такому положені протягом 9 хвилин та 29 секунд. Флойд просив відпустити його та казав, що не може дихати. Однак Шовін не звернув на його прохання уваги. Флойд помер.

Після такого інциденту по всій Америці й, передусім у  Міннеаполісі, почалися масові акції протесту проти расизму та свавілля поліції Black Lives Matter (Життя чорних важливе).

За три тижні судових засідань адвокати, прокурори та присяжні заслухали свідчення 45 осіб, переглянули кілька годин відеозаписів, які робили перехожі в той день, коли помер Флойд.

Свідчення очевидців

Судові засідання почалися зі свідчень перехожих, які на власні очі бачили, як помирав Флойд та як в тій ситуації поводився  Шовін. Це були найбільш емоційні свідчення. До прикладу, дівчина, яка однією з перших виклала в Мережу відео смерті Флойда, розповідала, як не могла спати вночі, оскільки їх снилися кошмари.

“Коли я дивлюсь на Джорджа Флойда, я бачу свого батька, я бачу своїх братів, двоюрідних братів, братів батька. Тому що всі вони – чорношкірі”, – сказала вона.

Також свідчив 61-річний Чарльз Макмілліан. Він розповів про те, як намагався вмовити Флойда сісти в машину поліції та не пручатися.

На думку захисників Шовіна, він, як поліціянт, діяв правильно, однак через перехожих, які його постійно відволікали, міг не проконтролювати свою силу. Колега Шовіна Пітер Чанг сказав, що натовп був агресивним, що вплинуло на дії Дерека. Інструктор Ніколь Маккензі, який навчає поліціянтів, також сказав, що через натовп Шовін міг не чути благання Флойда й не контролювати силу, з якою тиснув на його шию.

Три аргументи адвокатів Шовіна

Сторона захисту поліціянта вимагала заслухати свідчення представників галузі охорони здоров’я, аби довести, що смерть Флойда була викликана проблемами з наркотиками чи чимось іншими. Концепція захисту Шовіна базувалася на тому, що:

  • Флойд помер через проблеми з наркотиками та здоров’ям.
  • Застосування  сили Шовіном було потрібною мірою, хоча здається жорстоким.
  • Перехожі відволікали Шовіна, тому він міг не проконтролювати силу.

Шеф поліція Міннеаполіса Медарія Аррадондо сказав, що на наступний день після смерті Флойда звільнив Шовіна. Він додав, що Шовін повинен був забрати коліно з шиї Флойда, коли той сказав, що не може дихати.

Однак представник сторони захисту Баррі Бродд, експерт з використання сили при затриманнях, сказав, що в діях Шовіна не було порушень, а поліціянт діяв “об’єктивно та раціонально”.

Аргументи прокурора

Прокуратура намагалася довести, що Шовін застосував  надмірну та непотрібну на  той момент силу, коли наступив коліном на шию Флойда й був в такому положенні 9 хвилин і 29 секунд, поки той не помер. Їх стратегія базувалася на кількох відеозаписах дій Шовіна, аналізі, проведеному експертами-поліціянтами, а також медичних показах стосовно того, як помер Флойд.

Причина смерті Флойда

У захисту та прокурора були полярні думки з цього приводу. Представника Флойда казали про те, що смерть настала внаслідок дій поліціянта. Однак представники офіцера наполягали на дії наркотичних речовин в крові Флойда.

Важливими в цьому аспекті були свідчення лікаря-пульмонолога Мартіна Тобіна. Він на прикладі відео пояснив, що відбувалося з Флойдом та його диханням, поки його шия була під коліном офіцера.

“Навіть здорова людина померла б, якби була в такому положенні, як Флойд”, – сказав лікар.

Однак судово-медичний експерт Девід Фаулер сказав, що причина смерті Флойда не встановлена. При цьому, його не вбили, оскільки причин смерті було кілька. Він стверджував, що Флойд зловживав наркотиками, а також казав про те, що афроамериканець міг померти через те, що надихався вихлопними газами від поліцейського автомобіля. При цьому, він згодився з аргументом стосовно того, що Флойду потрібна була медична допомога відразу після того, як в нього зупинилося серце. Судмедексперт сказав, що Флойда ще можна було врятувати.

П’ята поправка: чому Дерек Шовін відмовився свідчити

У Шовіна запитали про те, чому він не хоче свідчити на свою користь. Ексофіцер апелював до п’ятої поправки.

“Сьогодні я скористаюсь своїм правом згідно з П’ятою поправкою”, – сказав Шовін у суді. П’ята поправка передбачає, що він має конституційне право не давати свідчень. Він додав, що на нього ніхто не тиснув, це лише його рішення.

Як працювали присяжні

Після того як прокурор та адвокат озвучили свої аргументи в суді, суддя відправив присяжних в секвестр. Їм потрібно було вирішити долю Шовіна, опираючись на аргументи прокурорів та адвокатів.

Вони мали право ночувати вдома, а вдень – збиратися разом, поки не приймуть рішення.

Присяжним було заборонено обговорювати зі сторонніми справу Шовіна, а також читати повідомлення ЗМІ про суд.

Очікувалося, що присяжні прийматимуть рішення протягом кількох тижнів. Однак їм знадобилося менш як добу.

Теги: Джордж Флойд, суд, присяжные, расизм

Межа у YouTube

Подписаться