Про це свідчать дослідження вчених JAMA.
Вчені виявили, що вакцини компаній Pfizer/BioNTech і Moderna викликають стійкі реакції імунної системи у вагітних і жінок, які вигодовують грудним молоком. Зокрема, вдалося зафіксувати, що ці препарати можуть забезпечити вагітних жінок принаймні деяким захистом проти двох небезпечних штамів.
У рамках досліджень було виявлено, що вакциновані жінки можуть передавати захисні антитіла своїм плодам через кров і немовлятам через грудне молоко.
У другому дослідженні, опублікованому в журналі “Акушерство та гінекологія”, дослідники не виявили доказів того, що вакцини Pfizer або Moderna пошкодили плаценту під час вагітності.
Зазначається, що дослідники виявили, що плацента у вакцинованих жінок не виявляла ознак травмування або відхилень від норми.
“Ми можемо змістити нашу концепцію від “Захистимо вагітних від вакцини” до “Захистимо вагітних та їх немовлят за допомогою вакцини”. Я думаю, що це справді потужно”, – сказала д-р Емілі С. Міллер, експерт з материнської та фетальної медицини та співавтор дослідження плаценти.
COVID-19 завдає серйозних проблем під час вагітності. Наприклад, дослідження показали, що вагітні жінки із симптомами коронавірусу частіше потрапляють у відділення інтенсивної терапії, потребують штучної вентиляції легенів та помирають, ніж жінки такого ж віку, які не вагітні.
Через ці ризики Центри з контролю та профілактики захворювань рекомендували вводити вакцини принаймні вагітним жінкам, які добровільно на це погодилися.
У дослідженні JAMA вчені вивчали зразки крові 103 жінок, які отримували вакцину Pfizer або Moderna між груднем 2020 року та березнем 2021 року. З цих жінок 30 отримали вакцину, поки були вагітними, 16 – у період годування та 57 – під час вагітності та годування.
Дослідники проаналізували зразки крові на наявність ознак того, що щеплення надали певного захисту від коронавірусу. Імунні відповіді вважаються складними й можуть містити як антитіла, так і Т-клітини, які допомагають організму розпізнати вірус і знищити заражені клітини.
Вчені виявили подібні відповіді у всіх трьох групах жінок. У них вакцина викликала відповіді як антитіл, так і Т-клітин проти коронавірусу. Як показали дослідження, за словами експертів, був той факт, що під час вакцинації вироблявся високий рівень нейтралізувальних антитіл, які можуть перешкоджати проникненню вірусу в клітини вагітних.
Дослідники також виявили нейтралізувальні антитіла в грудному молоці вакцинованих матерів та в пуповинній крові, зібраній у немовлят під час пологів.
Вчені також вимірювали імунні реакції жінок на два штами, що викликають занепокоєння: B.1.1.7, який вперше був виявлений у Великій Британії, та B.1.351, який вперше був виявлений у Південній Африці. Організми усіх груп жінок продемонстрували відповіді антитіл та Т-клітин на обидва варіанти після вакцинації.
Дослідники також виявили, що 14% вагітних жінок повідомляли про лихоманку після другої дози вакцини, у порівнянні з 52% невагітних жінок. Вони не спостерігали жодних важких ускладнень або побічних ефектів.
Дослідження триватиме, дослідники відстежуватимуть довгострокові імунні реакції жінок. Для підтвердження цих лабораторних результатів все ще потрібні масштабніші епідеміологічні дослідження.
- Раніше повідомлялося, що експериментальне лікування моноклональними антитілами від COVID-19, розроблене Eli Lilly and Co (LLY.N) і AbCellera Biologics Inc (ABCL.O), може “ефективно нейтралізувати численні штами коронавірусу, навіть ті, які були виявлені у Великій Британії, Бразилії, Південній Африці, Каліфорнії і Нью-Йорку.