Про це інформує пресслужба Міністерства культури та інформаційної політики України.
Зазначається, що, започатковуючи цей фестиваль, Швеція відкриває для себе унікальність української культури – через музику, театр, кіно, художні та фотовиставки, літературу, поезію та лекції. Відомі українські та європейські митці виступатимуть по усьому Стокгольму, а також навколо нього.
У відомстві пояснили, що поєднання у назві фестивалю слів “європейський” та “українська” – не випадкове, адже за ним стоїть низка європейських культурних інституцій: Український Інститут у Швеції через мережу Національних інститутів культури Європейського Союзу (EUNIC) у співпраці з Європейською комісією. “Європейський фестиваль” планують зробити постійною подією по всій Європі, присвяченою різним актуальним темам, як цьогоріч.
Щодо програми фестивалю, то в один із фестивальних днів відома театральна та кіноактриса Стіна Екблад читатиме твори українських поетів “розстріляного відродження” у супроводі струнних із Королівського Стокгольмського філармонічного оркестру у програмі, в якій прозвучать твори Василя Барвінського та Бориса Лятошинського.
Також авдиторія зможе познайомитись з двома юними українськими піаністками – Ганною Козяк (16 років) зі Львова та Амелією Плошко (14 років) із Києва.
В іншому концерті “Музи – НЕ мовчать”, звучатиме музика сестер Богдани Фроляк та Ганни Гаврилець у виконанні струнних симфонічного оркестру Львівської національної філармонії під керівництвом Володимира Сивохіпа. Відомий український піаніст Йожеф Ермінь виконає присвяту Богдани своєму вчителю – композитору Мирославу Скорику, а також “Молитву” Скорика для фортепіано та струнного оркестру. Композиції Ганни та Богдани співатиме Камерний хор стокгольмської церкви Святого Якова.
Театральну частину фестивалю представлено виставою режисера Ларса Рудольфссона “Як ти відчуваєш, що боїшся?” на малій сцені театру “Оріон”. Назву спектаклю дала одна з 18 короткометражних п’єс, написаних протягом 2022 року молодими драматургами віком від 15 до 21 року, родом із Києва, Львова, Тернополя, Косова та Харкова під керівництвом драматургині Лори Джей Кехілл.
Крім того, у кіночастині фестивалю покажуть фільми “Бачення метелика”, “Щедрик”, “Путівник”, “Зима у вогні” та ін., а також фільм убитого у Маріуполі литовського режисера Мантаса Кведаравічюса “Маріуполіс2”.
Під час гранд-фіналу фестивалю у престижному концертному залі стокгольмського музею за участю симфонічного оркестру Львівської філармонії під батутою висхідної зірки, диригента родом уз Харкова Ярослава Шемета, – звучатиме українська музика, яку раніше ніколи не виконували у Швеції. Зокрема “Гуцульський триптих” Мирослава Скорика та Симфонію №3 Бориса Лятошинського. У фоє буде відкрито виставку “Незламні” з 26 робіт 17 сучасних українських художників які, попри війну, продовжують свою творчу діяльність в Україні.
У Мінкульті підкреслили, що “Європейський фестиваль: Українська Весна” триватиме майже місяць, а кошти, отримані від продажу квитків з усіх подій, підуть на підтримку України.
- Після десятирічної перерви Україна знову візьме участь у найбільшій архітектурній виставці – Biennale Architettura 2023.
- У головному художньому музеї Естонії KUMU в співпраці з Мистецьким арсеналом відкрилася виставка українських авангардистів “Футуромарення: Україна та авангард”.
- Стрічка українського режисера Дмитра Сухолиткого-Собчука “Памфір” здобула нагороду на міжнародному кінофестивалі Cleveland International Film Festival.