Про це мовиться у матеріалі CNN.
Переодягнений у балаклаву, Андрій розповідає про одну, здавалося б, нескінченну перестрілку, коли вони потрапили під атаку штурмовиків “Вагнер”.
Ми билися близько 10 годин поспіль. І це були не просто хвилі, це було безперервно. Так що вони просто не переставали прибувати”.
Їхні автомати АК-47 настільки нагрілися від постійних пострілів, розповідає Андрій, що їх доводилося постійно міняти. З української сторони було близько 20 військових, з російської — близько 200.
Тактика “Вагнера” полягає в тому, щоб відправити першу хвилю атакуючих, в основному з новобранців прямо з російських в’язниць. Вони мало знають про військову тактику і погано оснащені. Більшість просто сподівається, якщо переживуть шестимісячний контракт, то зможуть повернутися додому, а не назад у камери.
Вони змушують групу – скажімо, з 10 солдатів – вийти на 30 метрів, потім починають окопуватися, щоб утримати позицію”, – розповідає Андрій.
За його словами, за ними слідує інша група, ще на 30 метрів.
Ось так крок за кроком (Вагнер) намагається рухатися вперед, водночас втрачаючи дуже багато солдат”.
І лише коли перша хвиля виснажена чи подавлена, “Вагнер” посилає досвідченіших бійців, часто з флангів, аби захопити українські позиції.
Андрій каже, що зіштовхнутися з нападом було лякаючим та сюрреалістичним досвідом.
Наш кулеметник мало не з глузду з’їхав, бо стріляв по них. І сказав: Я знаю, що вистрілив у нього, але він не падає. А потім через якийсь час, коли він може сплив кров’ю, то він просто падає”.
Андрій порівнює битву зі сценою з фільму про зомбі.
Вони лізуть над трупами своїх друзів, наступають на них. Схоже, дуже, дуже ймовірно, що вони отримують якісь наркотики перед нападом”, — говорить він.
Навіть після того, як перші хвилі були ліквідовані, атака тривала, українські захисники розповідають, що у них закінчилися набої, і вони опинилися в оточенні.
Проблема була в тому, що вони нас обійшли. І так вони нас оточили. Вони прийшли з іншого боку. Ми не очікували, що вони прийдуть звідти. Ми стріляли до останнього патрона, тому кинули всі гранати, які в нас були, і залишилися я та кілька хлопців. Ми були безпорадні в цій ситуації”.
Їм пощастило. За словами українських бійців, стримуваний до останнього моменту “Вагнер” відступив наприкінці дня.
У CNN зазначили, що розповідь Андрія про підхід Вагнера збігається зі звітом української розвідки минулого тижня.
Згідно з цим звітом, якщо силам “Вагнера” вдасться зайняти позицію, артилерійська підтримка дозволить їм викопати окопи та закріпити свої успіхи. Згідно з українськими перехопленнями, між “Вагнер” та російськими військовими часто відсутня координація.
Підрозділ Андрія розповів, що захопив одного найманця, історія якого “настільки ж трагічна, наскільки примітивна і жорстока тактика “Вагнер”.
Згідно із записом допиту, чоловік є інженером, але почав продавати наркотики, щоб заробити гроші. Він добровільно приєднався до ПВК, вірячи, що це позбавить його судимості.
“А коли ти зрозумів, що ти просто м’ясо?” — питає його Андрій.
“На першому бойовому завданні. 28 грудня нас привезли на передову, вчора ввечері відправили вперед”.
“Скільки людей було в групі?”
“Десять”, — відповідає він.
Український військовий зазначив колишньому російському інженеру: “Очевидно, ти розумієш, що тебе вб’ють у бою. Але ви боїтеся боротися за свою свободу у своїй країні”. Найманець відповів: “Так, це правда. Ми боїмося Путіна”.
Президенту Росії Володимиру Путіну Андрій протиставив президента України Володимира Зеленського, який нещодавно був головним гумористом країни.
Наша перевага в тому, що так, ми дійсно можемо вибрати хлопця, якого [росіяни] називають клоуном. Але, як ми бачимо, зараз цей хлопець дійсно є лідером вільного світу, на цю мить, на нашій планеті”.
Андрій, який родом із міста Одеси та приєднався до війська через кілька днів після вторгнення Росії, наголосив, що скільки б бойовиків не було направлено на штурм їхніх позицій, вони чинитимуть опір.
Більшість моїх хлопців – добровольці. У них був хороший бізнес, у них була хороша робота, у них була хороша зарплата, але вони прийшли воювати за свою батьківщину. І це має велике значення, – пояснив він. Це війна за свободу. Це навіть не війна між Україною та Росією. Це війна між режимом і демократією”.
- У верхівці російської влади зростає розбіжність між офіційною армією Володимира Путіна та найманцями, які, з великими втратами, досягли певних успіхів для Росії у війні проти України. Очільник приватної військової компанії “Вагнер”, соратник російського президента Євген Пригожин нещодавно відкрито критикував російську армію та її бюрократію.
- 26 січня міністерство фінансів США розширило санкції проти Російської Федерації та визнало російську приватну військову компанію “Вагнер” транснаціональною злочинною організацією.
- Радник Державного департаменту США Дерек Шоллет висловив серйозну стурбованість діяльністю російської приватної військової компанії “Вагнер” та її ймовірними спробами вербувати солдатів у Сербії та в інших країнах світу
- Білий дім заявив, що приватна російська військова компанія “Вагнер” отримала партію зброї з Північної Кореї, щоб допомогти зміцнити російські сили в Україні.
- Найманці ПВК “Вагнер” стали одноразовими солдатами російського наступу на сході України. Однак, за даними української розвідки, вагнерівці є досить ефективними навколо Бахмута і боротися з ними – напрочуд важко.
- У російському місті Рязань з часом лише збільшується кількість могил військових, які загинули на війні в Україні. Тамтешні люди пишаються, що відправляють юнаків на війну та не обурюються рішеннями влади. Росіяни підтримують президента Володимира Путіна, не поспішаючи масово виступати проти його політики та відправлення їхніх дітей на війну.