Про це повідомляє Bloomberg.
Заборона ЄС на імпорт російської сирої нафти морем, яка набула чинності 5 грудня, закрила найближчий до Москви нафтовий ринок, який займав приблизно половину постачань країни на початку року. За винятком невеликого обсягу, поставленого до Болгарії, морські потоки російської сирої нафти до блоку повністю зупинено, як і планувалося.
Заборона, разом із пов’язаним обмеженням ціни, створила труднощі для вантажовідправників, які прагнуть перевозити сиру нафту з Чорного моря в Середземне, оскільки Туреччина вимагала спеціального підтвердження страхування, перш ніж дозволити суднам проходити через Босфор і Дарданелли.
Так, на першому повному тижні обмеження експорт нафти з портів РФ скоротився на 56% проти показника попереднього тижня. Експорт російської нафти став найнижчим з початку 2022 року, скоротившись з 3,4 млн барелів на добу в перший тиждень грудня до 1,6 млн другого. Перевезення російської нафти через Чорне море з Новоросійська скоротилися втричі, з балтійських портів – майже наполовину, з Мурманська – на третину, тоді як з тихоокеанських портів – у 2,7 раза.
Обсяг російської нафти, яка постачається до ЄС, тепер знизиться на 90%.
Обсяг сирої нафти на суднах, що прямують до Китаю, Індії та Туреччини, трьох країн, які виявилися єдиними значними покупцями переміщених російських постачань, а також обсяги на суднах, які ще не вказали кінцевий пункт призначення, впали за чотири тижні, до 16 грудня, в середньому до 2,53 мільйона барелів на день. Хоча це більш ніж у чотири рази перевищує обсяг, поставлений за чотири тижні безпосередньо перед вторгненням Росії в Україну наприкінці лютого, це вперше за п’ять тижнів, що кількість впала. Впали також надходження до військової скарбниці Кремля.
Одночасно з європейським ембарго набув чинності штрафний інструмент G7 – гранична ціна на морські постачання російської нафти на рівні 60 доларів за барель. Нафта російської марки Urals коливається на рівні 60-65 доларів за барель. Але цей захід не є марним, його слід розглядати як “систему, за допомогою якої можна стратегічно підвищувати тиск на Росію, знижуючи цінову стелю”, заявив DW експерт з енергетичної політики аналітичного центру Bruegel у Брюсселі Сімоне Тальяп’єтра.
Набуло чинності обмеження ціни на російську нафту, узгоджене країнами G7 з метою зменшити обсяги прибутків РФ, і, відповідно, фінансів для ведення війни проти України.
Зауважимо, що у Кремлі вкотре за цей рік кардинально помилилися щодо оцінки ситуації. Прогнози, згідно з якими запровадження 5 грудня ембарго Євросоюзу та стелі цін G7 на нафту з Росії призведуть до різкого зростання нафтових котирувань, не виправдалися.
Флагман російської сирої нафти, марка Urals, цього місяця так і продавалася з великими знижками – після рішення ЄС щодо заборони імпорту з РФ, тоді як домінуючий покупець, Індія, купувала барелі за ціною значно нижче 60 доларів, узгодженої Заходом.
- 7 вересня ціни на нафту знизилися на мінімальний рівень за останні кілька місяців. Вартість нафти марки Brent вперше з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну впала нижче 90 доларів (до 89,73) за барель, знизившись на 3,4%, а американська West Texas Intermediate (WTI) торгувалася цього дня за найнижчою ціною січня – 83,65 долара, що становить падіння на 3,8%.
- Моніторинговий комітет ОПЕК+ домовився щодо скорочення видобутку нафти. Вони узгодили зменшення на 2 млн барелів на добу.
- У середині вересня Сполучені Штати, Європейський Союз та країни “Великої сімки” ввели заборону на перевезення російської нафти і нафтопродуктів морем.
- Іран прагне заповнити порожнечу, залишену РФ на європейському нафтовому ринку, якщо близькосхідна країна зможе укласти угоду зі світовими державами щодо своєї ядерної програми.
- За інформацією ЗМІ, РФ готує проєкт указу, яким заборонить продаж нафти державам, які встановлять обмеження цін на цю сировину.