Про це йдеться в доповіді, опублікованій на сайті ООН Україна.
У доповіді зазначається, що за період із 1 лютого до 31 липня загинули та були поранені на 51 % більше цивільних осіб, ніж за попередні пів року: 15 загинули й 47 дістали поранення.
Повідомляється, що негативна тенденція зберігається.
“У період із 31 липня до 20 вересня внаслідок активних бойових дій постраждали ще 16 цивільних осіб населення (двоє загиблих і 14 поранених). Показники в серпні та вересні – найвищі місячні показники з червня 2020 року”, — наголошують в доповіді.
Окрім цього, в доповіді висвітлюється ситуація з правами людини та гуманітарна ситуація на території, охопленій конфліктом, і на решті території країни.
Обмеження через COVID – 19
Обмеження, запроваджені у зв’язку з поширенням COVID-19 бойовиками, скоротили на 95 % кількість перетинів лінії зіткнення. Це змушує людей їхати з тимчасово окупованих територій до України через Російську Федерацію. Відтак людям складніше побачитись зі своїми рідними на підконтрольній території.
Позитивним є те, що цивільних осіб, які перетнули кордон РФ та України із гуманітарних причин, звільняють від адміністративних стягнень.
Гуманітарна та соціально-економічна ситуація
За словами Матільди Богнер, голови Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, цивільні особи в населених пунктах, розташованих по обидва боки лінії зіткнення, висловили невдоволення браком доступу до водопостачання та санітарії, медичного обслуговування, громадського транспорту і якісних доріг.
“Забезпечення цих послуг населенню, постраждалому від конфлікту, має бути пріоритетом”, – вважає голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.
Також на тимчасово окупованих територіях бракує соціального житла і соціальних послуг для задоволення потреб осіб з інвалідністю та бездомних осіб. Є труднощі з доступом до медичних послуг для бездомних людей, які не мають документів, що посвідчують особу. Те саме стосується людей з інтелектуальними й психосоціальними формами інвалідності, до того ж у них немає контактів із зовнішнім світом і можливостей працевлаштуватися.
Права на майно
В ООН стурбовані “указом” окупаційної влади, що дозволяє експропріювати нерухоме приватне майно, яке вважається покинутим або відумерлим, на території, яка контролюється бойовиками.
Крім того, що це створює ризики порушення житлових прав внутрішньо переміщених осіб (ВПО), це також може поставити під загрозу можливість компенсації ними шкоди та створити додаткові перешкоди для їхнього повернення та реінтеграції.
Мешканцям так званої ЛНР також погрожують зменшенням зарплати або звільненням у разі відмови від громадянства Російської Федерації. В ООН це розцінюють, як дискримінацію.
Затримання, катування
На Донбасі практикуються затримання без ухвали слідчого судді, також ООН стежать за розслідуванням заяв про катування та жорстоке поводження в Олексіївській виправній колонії № 25 у Харкові, там ув’язненим за їхні скарги на катування погрожують помстою.
На окупованих територіях за вказаний вище період було зафіксовано 13 випадків свавільного затримання у зв’язку з конфліктом.
“5 серпня нам було надано конфіденційний доступ до двох жінок і двох чоловіків у луганському СІЗО”, – зазначила Богнер і закликала “ДНР” зробити те саме.
Погрози та напади
У доповіді повідомляється про 22 випадки погроз і нападів на журналістів, працівників ЗМІ, правозахисників, представників етнічних меншин, ЛГБТ-спільноти тощо.
На окупованих територіях панувала атмосфера страху і самоцензури.
“Управління ООН з прав людини зафіксувало три випадки свавільного затримання осіб, які висловлювали думки в соціальних мережах”, — йдеться в доповіді.