Про це повідомив народний депутат і колишній глава Верховної Ради Дмитро Разумков у Facebook.
“Велика втрата для всієї України. Сьогодні пішов із життя Леонід Кравчук – перший Президент України, перший голова Верховної Ради та діяч, який стояв біля витоків сучасної української державності”, – написав Разумков.
Народився перший президент 10 січня 1934 року в родині селянина, в селі Великий Житин Волинського воєводства (тепер Рівненська область України). Членом КПРС став з 1958 року.
У серпні 1991 року залишив лави КПУ і балотувався на посаду президента як безпартійний. Водночас його підтримали як активісти забороненої на той час компартії, так і частина націонал-демократів, які рекламували голову Верховної Ради як “батька незалежності”. Кравчук переміг уже в першому турі, отримавши понад 60 % голосів. Основний опонент від демократичних сил В’ячеслав Чорновіл зібрав 23,27 % голосів.
Президентом України Леонід Кравчук став у 1991 році. 5 грудня відбулася його урочиста інавгурація.
14 січня 1994 року у Москві прийняв рішення підписати “Тристоронню заяву” щодо негайного вивезення всієї української ядерної зброї до РФ.
У липні 2020 року на громадських засадах став головою української делегації в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на сході України.
На початку 2022 року Леоніду Кравчуку виповнилося 88 років. Свій день народження політик зустрів у лікарні – в червні минулого року він переніс операцію на серці. У липні в ЗМІ з’явилася інформація, що Леонід Кравчук вже місяць перебуває в реанімації.
10 травня о 17:00 за київським часом після тривалої хвороби пішов з життя Леонід Макарович Кравчук, перший президент незалежної України.
Своєю чергою, народна депутатка та лідерка партії “Батьківщина” Юлія Тимошенко, зазначила, що в історії України Леонід Макарович Кравчук залишиться назавжди. Як Перший Президент Незалежної Української Держави, яка сьогодні стверджується наново. Вона наголосила, що Леонід Кравчук, попри поважний вік та хвороби, продовжував працювати заради України, вболівав за країну всім своїм великим серцем.
- Нагадаємо, 15 лютого перший, другий та третій Президенти України звернулися до країн-підписантів Меморандуму щодо гарантій безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (Будапештського меморандуму).