Про це заявила Православна церква України.
У ПЦУ підкреслили, що для українського народу є великим здобутком, що “давня українська святиня, в центрі української столиці, нарешті почала звільнятися від духовної окупації”. Зокрема, що вперше за століття у головному храмі Лаври лунала очолена ієрархами молитва “рідною мовою рідної Української церкви”.
“Так, саме наша Церква, яка має Патріарший і Синодальний Томос про автокефалію, є канонічною правонаступницею давньої Київської Митрополії, а відтак – і її історичної спадщини. Але аж ніяк це не спадщина нинішньої юрисдикції невизначеного статусу, яка до недавнього часу не боялася називатися УПЦ Московського Патріархату. Російська церква окупувала і, фактично, привласнила Києво-Печерську лавру у XVII столітті”, – йдеться у повідомленні.
Зазначено, що історично давня Київська Митрополія існувала з Лаврою близько 635 років (1051 – 1686), а Московський Патріархат владарював у святині майже вдвічі менше – 337 (1686 – 2023).
Служіння ПЦУ у головному храмі Києво-Печерської лаври відбулося вперше за 337 років разом зі звільненням від “духовного ярма Москви”.
Також у ПЦУ опублікували історичну довідку, зокрема:
- У 1941 році російські більшовики замінували та підірвали Успенський собор;
- У 1718 році у Києво-Печерській лаврі разом з будівлями згоріли величезний архів і бібліотека, де зберігалися грамоти, укази, старовинні видання й рукописи княжих часів. Після пожежі московські “літописці” переписували історію древнього монастиря відповідно до інтересів новопроголошеної російської імперії.
- До 18 століття богослужбовою мовою в Печерському монастирі була церковнослов’янська мова української редакції. За наказом царя Петра І її заборонили і замінили на московську.
- За часів правління Петра І у Київській Лаврі було наказано, щоб рукописи до друку “присылать в Московскую типографскую контору прямо от той Лавры”, тобто оцінюється як період цензури, заборон і покарань за україномовні тексти.
Також Росія “привласнила” святих, що спочивають на території Лаври: “З понад 120 спочилих святих більше 100 були кліриками Київської Митрополії”. У 1762 році російська церква проголосила Печерських святих “загальноросійськими”.
“Багато фактів з історії цієї тисячолітньої київської святині лишаються для нас досі невідомими. Але ми віримо, що світло правди потроху розвіє темряву омани. Важливо те, що вже розбито кайдани нашої трьохсотлітньої духовної окупації”, – заявили у ПЦУ.
- Вселенський патріарх Варфоломій під час промови на відкритті міжнародної конференції в Абу-Дабі висловився щодо війни Росії в Україні та ідеології “русского міра”. Патріарх згадав про маргіналізацію релігії за часів Радянського Союзу та як її почали використовувати на користь Кремля в роки після падіння СРСР.
- На майбутньому священному синоді Православної церкви України (ПЦУ) дозволять парафіям, які хочуть це зробити повністю за власним бажанням, перейти на новоюліанський календар.