Про це написала пресслужба Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України у Facebook.
Повідомляється, що з 10 квітня російська сторона в Спільному Координаційному Центрі (СКЦ) м. Стамбул в односторонньому порядку припинила реєстрацію суден, які подають українські порти для формування інспекційного плану.
Натомість росіяни формують їх власний план інспекцій, вибираючи суда з черги на свій розсуд, що суперечить умовам Ініціативи. Відтак, вже вдруге за 9 місяців роботи “зернової ініціативи” не складено інспекційного плану і не проінспектовано жодного судна. Це ставить під загрозу функціонування угоди.
Наголошено, що з листопада 2022 року росіяни саботують та затягують час проведення інспекцій, що вже призвело до скорочення обсягів експорту української агропродукції на світові ринки на 15-18 млн тонн.
У пресслужбі додали, що з квітня 2023 року російські представники СКЦ намагаються втрутитися у діяльність українських портів та експортерів шляхом нав’язування власних критеріїв визначення конкретних суден, що братимуть участь в ініціативі. Наприклад, з 14 квітня росіяни без жодних пояснень відмовляють в реєстрації трьох суден (2 з яких на Китай), на які вже очікує вантаж в порту “Південний”.
Таким чином російська сторона намагається встановити контроль над кількістю завантаженого флоту та напрямами його роботи, що є порушенням міжнародних норм та положень “зернової ініціативи”.
- З початку роботи “Зернової ініціативи” 44 судна експортували до Єгипту 1 мільйон тонн української агропродукції.
- Ціна на пшеницю значно знизилася після поновлення угоди, яка дозволяє Україні безпечно експортувати зерно з ключових чорноморських портів.
- 13 січня у межах “зернової ініціативи” з українських портів відправили перший у 2023 році мільйон тонн української агропродукції для країн Африки, Азії та Європи.