Про це повідомляє міжнародне інформаційне агентство Reuters.
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, уряди країн-членів Євросоюзу вислали щонайменше 400 російських дипломатів та допоміжного персоналу. У Варшаві вилучили будівлю, яка була власністю російського посольства, а в Осло перейменували вулицю напроти російського представництва, давши їй назву Площа України.
Проблеми, які виникли у російських дипломатів, неможливо порівняти із тим, що Росія зробила з Україною за понад 70 днів повномасштабного вторгнення. Однак така реакція Заходу щодо росіян в Європі є способом показати свій протест проти вторгнення РФ в Україну.
Протести громадян Європи змусили МЗС РФ попередити своїх дипломатів, аби вони добре думали перед тим, як виходити на вулицю. Це сталось після того, як посольства РФ забруднили червоною фарбою у Римі, Софії та Празі.
Минулого місяця у Лондоні протестувальники принесли під посольство РФ різноманітні речі, що символізували мародерство російських солдатів в Україні.
Після таких випадків глава МЗС РФ Сергій Лавров поскаржився, що проти російських відомств та російських дипломатів здійснюють “практично терористичні акти”.
“Тепер ми не рекомендуємо дипломатам виходити на вулицю поодинці”, – заявив Лавров, звинувативши Захід у “антиросійській атмосфері”.
9 травня один з інцидентів трапився щодо російського посла у Польщі Сергія Андреєва. Під час покладання квітів на радянському кладовищі у Варшаві йому в обличчя вилили червону рідину.
Перед інцидентом Андреєв поспілкувався з журналістами та поскаржився, що його банківські рахунки у Польщі заморозили невдовзі після 24 лютого 2022 року. Він додав, що його намагання зустрітись з польськими чиновниками, щоб розв’язати цю проблему, були марними.
Російський посол також поскаржився, що його постійний перукар відмовився його стригти після повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Окрім цього, страхові компанії Польщі відмовили йому у страхуванні автомобіля.
“Ми практично ізольовані”, – сказав він у коментарі для ЗМІ.
З проблемами зіштовхнулось і посольство РФ у Парижі. Зазначається, що у відомства закінчується готівка, і Москва закликала дипломатів зменшити витрати до мінімуму.
У Литві два головних банки скоротили грошові перекази у Росію та Білорусь. Також литовські страхові компанії відмовляють російським посольствам у страхуванні автомобілів.
“Вони не страхують збитки для посольства РФ. Наскільки я розумію, це не комерційні рішення, вони пов’язані з репутаційним та моральним вибором”, – наголосив очільник Литовської асоціації страхівників Андрюс Романовскіс.
Про те, що російське посольство у Литві зіштовхнулось із низкою проблем, заявив і спікер відомства Олександр Кудрявцев.
“Останнім часом ми маємо чимало проблем у банківській та страховій сферах, а також з виконанням окремими компаніями своїх обов’язків за чинними домовленостями”, – сказав він.
У столиці Чехії також змінили назву вулиці, де розташоване посольство РФ, на “Українських героїв”. Окрім цього, у районі, де знаходиться російське посольство, вимагають віддати будівлю російської школи, яка зараз не використовується, на потреби дітей з України.
- Нагадаємо, Кирило Колчин – колишній співробітник російського дипломатичного допоміжного персоналу, що базується в постійному представництві РФ при ООН, в минулому був лідером неонацистського руху та обклеював Нью-Йорк відповідною символікою.
- Також Словаччина вимагає скоротити штаб російських дипломатів на 35 осіб. З огляду на порушення Віденської конвенції посол РФ отримав відповідну ноту.
- Окрім цього Нідерланди, Бельгія, Ірландія та Чехія оголосили, що висилають російських дипломатів зі своїх країн. Причиною для цього стала загроза національній безпеці.
- Раніше Financial Times повідомив, що зростання російської шпигунської активності насторожує європейські столиці.