Про це йдеться у дослідженні Сільськогосподарської та продовольчої організації (СПО) ООН.
Індекс продовольчих цін СПО, що відстежує щомісячні зміни світових цін на “продовольчий кошик”, у жовтні становив 133,2 пункту. Це на 3,2% більше, ніж у вересні. Він зростає третій місяць поспіль.
Світові ціни на пшеницю зросли на 5% (у порівнянні з вереснем) на тлі глобального збільшення вирощування цієї культури. При цьому, в основних експортерів, таких як Канада, Росія та США, скорочуються запаси.
На більшість решти продуктів ціни також збільшувалися щомісяця:
- на рослинну олію – зросли на 9,6% та досягнули рекордного рівня;
- на молочні продукти – зросли на 2,6%;
Причини зростання
Зростання цін на рослину олію обумовлено твердішими котируваннями на пальмову, соєву та соняшникову олії.
На пальмову олію ціни зростають третій місяць поспіль через пандемію коронавірусу, а також зменшення її виробництва в Малайзії.
Зростання цін на молочні продукти пов’язане зі збільшенням попиту на вершкове масло, знежирене та сухе молоко. Це відбувається на тлі того, що основні світові споживачі забезпечували більші запаси, ніж раніше. А ось ціни на сири залишилися на тому ж рівні.
Ціни на м’ясо свиней і великої рогатої худоби впали на тлі скорочення попиту з боку Китаю, а також через зниження закупівельної вартості у Бразилії. Але на м’ясо птахів та яловичину ціни виросли через значний попит.
А ось на цукор ціни знизилися. Це відбулося завдяки скасуванню деяких карантинних обмежень в Індії та Таїланді, а також ослабленню бразильського реала (Бразилія є одним з ключових експортерів цукру – ред.) стосовно долара США.
Загалом на 2021 рік планується рекордне зростання виробництва зернових через високий попит, вищу рентабельність та збільшення виробництва у західноафриканських країнах.
Але високий попит та ціни на зернові також впливають на запаси, які дещо скорочуються. До кінця 2022 року вони становитимуть 0,8% всіх світових запасів до 819 млн тонн.
- Раніше повідомлялося, що в Україні рекордно зросли ціни на продукти.
- А Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) прогнозував, що економіка України повернеться до зростання у 2021 році.
- Втім пізніше Національний банк України погіршив прогноз зростання ВВП.
- Раніше Міжнародний валютний фонд оновив свої прогнози відновлення економіки – щодо перспектив України у 2021 році вони стали песимістичнішими та становили 3,5% замість 4%.
- Також протягом 2021 року майже 95% українців відчули зростання цін.