Про це повідомляє пресслужба Міністерства цифрової трансформації України у Facebook.
У відомстві пояснили, що цей проєкт є важливим, адже нотаріальні документи формуються на спеціальних бланках. Проте з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну виникають труднощі з їх виробництвом та логістикою. Тож нотаріусам дозволили формувати частину документів на звичайному білому папері А4. Крім того, є випадки підробок нотаріальних документів навіть на спеціальних бланках.
Для того, щоб убезпечити українців від підробки документів, в Україні запускають перевірку за QR-кодом. Він може бути на довіреності, договорі оренди транспортних засобів, а також на заяві, на якій засвідчується справжність підпису. QR-код наноситься на нотаріальні документи як на білому папері, так і на спеціальному бланку.
Відтак, за QR-кодом можна завантажити електронну копію документа у декілька натискань для перевірки та зберігання. Більше не потрібно робити сканкопії чи фотографувати.
Заступник міністра юстиції України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Сергій Орлов пояснив, що QR-код – це додатковий надійний захист документа від підробок. За статистикою, найчастіше шахраї або підробляють окремі формулювання і дати у вже готовому документі, який видав нотаріус. Нотаріальні ж документи з QR-кодом повністю захищені.
“По-перше, електронні копії нотаріальних документів з QR-кодом зберігаються в системі е-нотаріату, і внести зміни в текст нотаріального документа після завантаження його в систему – неможливо. По-друге, формування документа з QR-кодом відбувається виключно за допомогою Єдиної державної системи е-нотаріату нотаріусами, що здійснюють нотаріальну діяльність”, – розповів Сергій Орлов.
У разі невдалого сканування QR-коду застосунок “Дія” сповістить, у чому проблема: немає інтернету, документ відсутній у системі е-нотаріату тощо. Для перевірки документа в обох – власника документа та особи, що здійснює перевірку – має бути встановлений застосунок “Дія” та доступ до інтернету.
Формування документа з QR-кодом відбувається виключно за допомогою Єдиної державної системи е-нотаріату нотаріусами, що здійснюють нотаріальну діяльність. Підключення нотаріусів до системи електронного нотаріату відбувається поступово. Наразі формувати нотаріальні документи з QR-кодом можуть лише нотаріуси міста Київ та при наявності такої технічної можливості в умовах воєнного стану. Згодом до системи долучаться нотаріуси з усієї України.
У Міністерстві юстиції України зазначили, що у перспективі в електронному нотаріаті будуть зберігатися усі нотаріальні реєстри, а нотаріуси та клієнти матимуть власні кабінети. Це дозволить знайти необхідний документ за кілька натискань, тож пришвидшить діловодство, а також вбереже від шахрайських схем, адже система отримання необхідного документа буде проходити прозоро у системі, з діючими нотаріусами.
- Незабаром у застосунку “Дія” розпочнеться бета-тест програми доступного кредитування “єОселя” для військовослужбовців за контрактом, захисників України, силовиків та членів їхніх сімей, а також медиків, педагогів, науковців, які працюють у державному та комунальному секторах.
- Міністерство цифрової трансформації України запустило в застосунку “Дія” опитування, за результатами якого буде обрано журі Національного відбору на Євробачення-2023.
- На порталі “Дія”можна скористатися новою послугою — усиновлення: реєстрація кандидатом. За допомогою цієї функції українці, які хочуть усиновити дитину, можуть подати заяву онлайн.