Джерело: Bloomberg з посиланням на джерела
Уряд Нідерландів протягом останніх тижнів очолював дискусії з офіційними особами США, домагаючись від адміністрації президента Сполучених Штатів Джо Байдена, щоб вона дала “зелене світло” постачанням винищувачів, повідомили знайомі з ситуацією особи на умовах анонімності.
Після місяців тиску з боку України та урядів союзників Байден оголосив минулого тижня, що США підтримають зусилля з навчання українських пілотів використанню цих реактивних літаків.
Нідерланди та Данія очолюють коаліцію з підготовки пілотів за підтримки Великої Британії та Бельгії.
Уряд Нідерландів уже вивчає та обговорює зі своїми союзниками можливі плани розгортання, сказало одне джерело. Попри готовність уряду Нідерландів допомогти посилити українську протиповітряну оборону “якнайшвидше”, навчання пілотів і планування розгортання та матеріально-технічного забезпечення може зайняти багато місяців.
Зараз на озброєнні Нідерландів є 42 винищувачі F-16, 24 з яких використовуються армією та не можуть бути відправлені в Україну до середини 2024 року.
Десяток з інших 18 літаків мали бути продані Draken International, але уряд відклав передачу літаків у грудні без пояснень, посилаючись на комерційну конфіденційність.
Попри те, що остаточне рішення про розгортання ще не прийнято, в наступному році Україна може отримати частину літаків, які є в продажу, або частину з 24 нині використовуваних бойових літаків, залежно від термінів підготовки, повідомили джерела. Нідерланди підтримують усі свої літаки F-16 у льотній придатності шляхом регулярного технічного обслуговування.
Речниця міністерства оборони Нідерландів заявила 25 травня, що уряд розгляне можливе постачання F-16 в Україну пізніше. Зараз у пріоритеті навчання пілотів, – додала вона.
Раніше цього місяця прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявив, що “немає табу” щодо відправлення винищувачів в Україну.
Радник США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що США працюватимуть із союзниками найближчими місяцями, щоб визначити, коли будуть доставлені літаки та хто це зробить. Найімовірнішим сценарієм на цей час є те, що США не надсилатимуть F-16 в Україну, а натомість покладатимуться на інші країни для їх постачання.
25 травня міністр оборони США Ллойд Остін після телефонної розмови з міністреркою оборони Нідерландів Кайсою Оллонгрен заявив, що США відзначають “лідерство Нідерландів у координації та використанні потенціалу інших союзників для надання важливої допомоги Україні”. Остін подякував Оллонгрен за безпекову допомогу Києву з боку Нідерландів.
За даними міністерства оборони Нідерландів, Нідерланди наразі надали близько 1,6 мільярда євро (1,7 мільярда доларів) військової підтримки Україні з початку російського вторгнення, причому лише поставлене обладнання становить 732 мільйони євро.
- Нідерланди виділять 260 мільйонів євро на артилерійські боєприпаси 155 мм калібру для України. Йдеться про спільну закупівлю снарядів країнами ЄС, про яку європейці домовилися в березні цього року.
- За інформацією ЗМІ, головну роль у тому, аби переконати президента США Джо Байдена ухвалити рішення щодо винищувачів F-16 для України, зіграв державний секретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен.