Про це повідомляє американське видання CNN.
Особливо відчутні зміни виявили у ділянці мозку, що відповідає за нюх. Вчених здивувало, що навіть легка інфекція може спричинити чіткі відмінності.
Доцентка нейробіології та провідна авторка Оксфордського університету Гвенаель Дуо разом із колегами дослідили зображення головного мозку 401 людини, 15 з яких шпиталізували. Під час дослідження спостерігали за тими, хто захворів на початку пандемії, у 2020 році, до квітня 2021-го. Порівнювали знімки до та в середньому через 4,5 місяця після зараження.
Загалом учасниками дослідження стали 785 осіб у віці від 51 до 81 року, залучені до Британського біобанку, постійної державної бази даних про стан здоров’я. Провідна авторка зазначила, що щороку втрачати від 0,2% до 0,3% сірої речовини нормально. Проте інфіковані коронавірусом втратили додатково від 0.2% до 2%.
Вчені перевірили учасників на їх виконавчі та когнітивні функції за допомогою тесту Trail Making Test. Його використовують, аби виявляти когнітивні порушення, пов’язані з деменцією тощо. Ті, хто зазнав найбільшої втрати мозкової тканини, склали тест найгірше.
“Оскільки аномальні зміни, які ми спостерігаємо в мозку інфікованих учасників, можуть бути частково пов’язані з їхньою втратою нюху, цілком можливо, що його відновлення може призвести до того, що ці аномалії мозку з часом стануть менш помітними. Так само цілком імовірно, що шкідливі наслідки вірусу (чи то прямі, чи непрямі через запальні чи імунні реакції) зменшуються з часом після зараження”, — сказала вона.
Наступний етап передбачає повторне сканування та тестування учасників через рік або через два роки. Наразі незрозуміло, яким саме є зв’язок між інфекцією та роботою мозку. Автори зазначили, що наслідки інфекції SARS-CoV-2 можуть згодом сприяти хворобі Альцгеймера або іншим формам деменції. Однак поки що результатів дослідження недостатньо для того, аби таке стверджувати.
“Це дослідження майже напевно засвідчує вплив з точки зору нейронних змін”, – сказав він. “Але я не думаю, що це допомагає нам зрозуміти механізми, що лежать в основі когнітивних змін після зараження Covid”, – сказав доктор Алан Карсон, професор нейропсихіатрії в Центрі клінічних досліджень мозку Единбурзького університету.
- Нагадаємо, королева Великої Британії Єлизавета II отримала позитивний результат на COVID-19. Монарх відчувала 20 лютого “легкі симптоми застуди”.
- Уродженець Туреччини Музаффер Каясан здав 78 тестів на коронавірусну хворобу (COVID-19), і кожен з них був позитивним. Це призвело до його 14-місячної ізоляції від світу та рідних.